Toť otázka do pranice. Může mnich ze Shaolinu, který medituje ve dne v noci a určitě medituje, i když usne hlubokým spánkem, dostat rakovinu?
U nás, v Česku víme, že rakovinu může dostat prakticky každý… no, moment… už někdo dělal nějakou statistiku, která povolání nebo které věkové kategorie rakovinu nedostanou nebo ji dostat nemohou, i kdyby třeba chtěli? Nic takového jsem zatím neslyšel, ale můžeme si lehce zacitovat.
Jaroslav Dušek, neboli psychologický a šamanský DJ (dýdžej) v upoutávce na rozhovor o rakovině řekl, že člověk umírá na rakovinu, protože nenávidí život. Když se o nemoci dozví, může to otočit a překonat ji duševní silou.
Zrovna včera zemřel jeden můj velmi dobrý známý ve věku 55 let na rakovinu, s níž zápasil (chemošky, ozařování, antibiotika, pobyt v nemocnici) skoro rok a jsem si naprosto jist, že nechtěl zemřít, spíše bych řekl, že téměř zoufale chtěl žít, nic mu tady nechybělo a jak si tak vzpomínám na ostatní lidi, které jsem znal a kterých bylo několik desítek a kteří zemřeli na rakovinu, tak každý z nich by se bez rakoviny měl docela dobře a nikdo z nich neměl důvod nenávidět život.
Na vyjádření našeho psycho DJ se ozval ministr Válek a četní lékaři s tím, že herec, vedlejším povoláním psycho DJ, šíří životu nebezpečné polopravdy. Dokonce i režisér Jan Hřebejk, který Duška proslavil v Pelíšcích, od něho dává ruce pryč.
Bývalý olympijský vítěz a současný lékař, zastávající nekonformní názory Lukáš Pollert si ale na Duškovu notečku též lehce zafilosofoval: „Rakovina je důsledkem nezdravého života. A kdo žije nezdravě, vlastně nemá život rád.“
No jo, ale, co znamená „žít zdravě“? Schválně, kdo by si troufl mi na to odpovědět? Samozřejmě tak nějak, aby to dávalo smysl a mělo to hlavu a patu. Co má třeba dítě dělat, aby mělo jistotu, že žije zdravě? A co vlastně znamená „nemít rád život“? Pokud nechci, aby mi do života kecala banda psychopatů a jsem nasranej, že musím poslouchat jejich debilní rozkazy a nevím jak se proti nim bránit, znamená to, že nežiji zdravě, nemám rád život a mohu tedy dostat rakovinu?
Nějaký popletený, ne?
Nu, ale, co to čtu dále..? Prý to, co herec prohlásil, je nejen nelogické, ale bolestně se dotýká každého, komu někdo umřel na rakovinu nebo s ní zrovna zápasí. Jenže i to může mít svůj smysl – jen drastická výzva ke změně životního stylu může zapůsobit a přimět lidi k tomu, aby prohlédli. Navíc spoň v tom, co jsme slyšeli, nedává žádné úchylné návody na mastičkářskou léčbu.
No a jsme tam, kde jsme už byli, je to jako pokus o únik od magnetické hory. Měl bych něco dělat, ale nevím co a nevím jak, ale udělat bych to měl, jinak dostanu rakovinu, ale hlavně, že to nebude žádný mastičkářský návod… tak nevím, jestli čtu názory dospělých svéprávných lidí nebo názory debilů, z nichž si každý volným stylem plácá své vlastní „duškoviny“?
Načež se dočtu – opět cituji – Moderní medicína udělala v potírání rakoviny obrovský pokrok, byť zatím nezná její podstatu. Lékaři se ovšem shodnou, že způsob života může jejímu vzniku napomoci a že velmi záleží i na duševním stavu pacienta. Dušek tedy vlastně neřekl nic převratného, co by věda nevěděla. Jen to histrónsky přehnal. Histrónská porucha osobnosti je diagnóza, týkající se lidí, kterým přehnaně záleží na tom, aby jak svým zjevem, tak i jednáním budili pozornost ostatních.
A opět víme naprostý prd, protože jak mohu něco, co se rovná nule, označit jako pokrok? Prostě novinařina.
V interview se strakatým pánem psychosomatický dýdžej rozvinul své úvahy o spirituálním životě až tak daleko, že o onkologických pacientech prohlásil: „Vy si myslíte, že ten člověk umře na rakovinu. Ale on umře na to, že nenávidí život. Ten člověk nemá rád život, nemá rád sebe,“ trval na svém umělec.
No a nám nezbývá než symbolicky zatleskat a suše konstatovat, no, to jsme to, panečku dotáhli, jak s celou slavnou českou esoterikou, tak i s novinařinou a s herectvím a pravděpodobně i s rakovinou. Potěšpánbu.
