Tuto otázku si kladu již delší dobu, je proto možné, že jste se s ní setkali i u jiných autorů, za což ale rozhodně nemůže jejich umělá inteligence.
Proč se v poslední době tolik mluví o umělé inteligenci? Údajně prý lidé mají strach, aby se UI nebo anglicky AI nezmocnila světovlády a nenastoupila na místo nejbohatších zbohatlíků, podobně, jako to popisuje Karel Čapek ve svém robotickém románu RUR. Slovo robot údajně vymyslel Karlův bratr Josef Čapek, kdoví, co všechno vymyslí AI, když jí povolíme otěže. Opět tak trochu narážíme na problém pozitivního myšlení, jak jsem se o něm již mnohokrát zmínil. Jak jsme si již řekli, pozitivní myšlení není nic jiného, než realistické myšlení, přemýšlíme o tom, co se už reálně odehrálo, co se prokazatelně stalo a neztrácíme čas úvahami na téma, „kdyby byli v pr.. (třeba v Průhonicích) ryby.
Takže umělá inteligence je nebezpečná, protože umí zasáhnout do výtvarného umění lépe, než jak to dokáže kdokoliv z žijících umělců. Je to pravda? Nebo blbost? V kolika domácnostech již visí na zdech díla umělé inteligence? Kolik knih již umělá inteligence ilustrovala. Kolik lidí srovnávalo třeba moje výtvarná díla s díly umělé inteligence. Řekl bych, že nikdo. Tak jak můžeme přijít k závěru, že AI vytváří hodnotnější díla než já? K takovému závěru může přijít jen blbec.
Umělá inteligence je nebezpečená, protože umí psát pohádky a povídky, umí napsat zajímavější článek, než většina redaktorů. Hm… Kolik pohádkových knížek AI již vydala? Kolik románů, které ovlivnily generace nebo myšlení miliónů lidí AI hodila na trh, kolik dostala Pulitzerových cen?
Když to řeknu naprosto otevřeně, připadá mi, že AI je spíše „inteligentní“ kalkulačka a to si ještě musíme dát setsakramentský pozor, jak budeme definovat (lidskou) inteligenci. Když už budeme mluvit o lidské inteligenci, tak lidská je pouze ta, která se nachází v lidském mozku. Všechno ostatní je kalkulace, i když ani nejchytřejší kalkulačka nemůže být skutečně a v pravém slova smyslu „chytrá“. Stejně tak nemám strach, že by umělá inteligence někdy začala trpět jakoukoli lidskou psychickou chorobou, psychopatií nebo jakoukoliv jinou poruchou osobnosti.

Skutečným problémem není umělá inteligence, která nyní slouží spíše jako jeden ze způsobů odvádění pozornosti od skutečných problémů. Opět se obrátíme k našemu pozitivnímu myšlení – jaké problémy s umělou inteligencí už nastaly? Už se někde projevila AI jako „nebezpečně chytrá“ nebo jako „sociopaticky škodlivá“? Nastaly již jakékoliv problémy s AI? Problémy s kalkulačou? Problémy s mobilním telefonem? Problémy s fotoaparátem, který nezvládl ostření nebo bokeh?
Na druhou stranu se můžeme zeptat, jestli náhodou někdo nemá problémy s Úřadem práce nebo s Úřadem sociálního zabezpečení? Abych nechodil pro nějaké fantasmagorické příklady příliš daleko, já sám už několik let žiji nebo spíše živořím z důchodu 10 000 Kč a k tomu jsem nedostal nikdy ani jednu jedinou korunu jakéhokoliv sociální podpory. Není to nenormální? Já bych řekl, že je to silně nenormální, stejně jako je nenormální a současně i nemorální, že se o to nikdo nezajímá. A když na to začnu zlehka upozorňovat, tak mi všichni říkají, nenaříkej, nefňukej, o to ses měl starat, když ti bylo dvacet, nestaral ses, tak sis to zavinil sám. My teď musíme řešit jiná akutní a aktuální nebezpečí – umělá inteligence napsala pohádku pro děti a děti ji poslouchají. Co s námi bude, když to takhle půjde dál? Vždyť lidi zakrátko nerozeznají, co je důležité a co nás má pouze zdržovat.