Nebo, kdo by to nechtěl aspoň zkusit? Možná si myslíte, že je to volovina, protože polovina mladých lidí je přesvědčena o tom, že nikdy nezestárnou, že zrovna jich se to netýká, stárnou jenom ustaraný pitomci, pak se mezi nimi najde mladistvý guru, který pronese nějaké nezapomenutelné moudro, třeba, nevěřte nikomu, komu je přes třicet, don’t trust enyone over 30 a potom s tím má sám dost starostí, když překročí třicítku a nikdo mu nevěří. Mládí je, dá se říct, nejkrásnější část života, kdy se mladý člověk stará o všechny možné píčoviny, kromě jednoho, i když naprosto zásadního problému – jak si mládí udržet? Řekněme si to na rovinu, není to jednoduché, ale není to neproveditelné. A v tomto případě bych věřil spíše lidem, kterým už je přes třicet a kteří se touto otázkou zabývali jak teoreticky, tak i prakticky a tudíž k tomu mají co říct, aniž by to byly vyložené pitomosti.

Věda o stárnutí je složitá a podle mého názoru, sama o sobě ví o životě prakticky prd. Takhle, aby nedošlo k nějakému nedorozumění – já sám jsem pracoval ve výzkumu, kde jsme řešili nejrůznější otázky ohledně života a smrti, hledali jsme lék na rakovinu, prověřovali jsme cvičební a meditační metody, zkoušeli různé druhy psychoterapie a různé diety a postupy při kombinaci cvičení a práce mozku a nakonec jsme jako státem dotovaný vědecký oddíl (zřejmě nepříliš silný) došli k závěru, že z hlediska termodynamiky se entropie, jakožto míra neuspořádanosti systému prostě nedá zastavit. Svůj úkol jsme splnili a byli jsme rozpuštěni.
Nicméně jsem v nakousnutém výzkumu sám pro sebe pokračoval dál, protože mě problém „nestárnutí“ silně zajímal (taky by se o tom dala napsat kniha), věnoval jsem odhalování tajemství věčného mládí celý život, v podstatě jsem ani nežil a nic jiného neřešil a také si nic neužil a stále znovu jsem si ověřoval tradiční taoistickou pravdu o životě – když je člověk mlád, tak netuší, co je tao, přestože se skrz tao dá dosáhnout nesmrtelnosti. Když je dospělý, začíná odhalovat tajemství tao, ale ještě nedovede všech jeho darů využít. Jakmile zestárne, pozná smysl, hloubku a podstatu tao, ale je už příliš sláb na to, aby svého poznání využil. Smutné? No, řekl bych, že přímo zdrcující, prostě k pláči. Pro mě bylo v životě asi nejdůležitější poznání, že k dlouhověkosti vede poměrně jednoduchá cesta – procvičování, prociťování a posilování svalů, kostí a šlach pletence pažního. Kost klíční (clavicula) je jako život, tvarově se řadí mezi dlouhé kosti, ale je dlouhá jen asi 15 cm. Její tělo je esovitě prohnuto, laterální třetina dorzálně, zbytek ventrálně. S tím, co jste se právě dozvěděli, se můžete bez problémů dožít devadesáti let, až stovky.