Advent bronzový – Monica Star
Oslavili jsme druhou adventní neděli, které se říká bronzová. Advent je doba půstu, meditací a vnitřního rozjímání. Oproštění se od požitků a slastí těla a zaměření se na péči o svého ducha. Tělo se má pročistit a spolu s ním i mysl. Dříve se předčítalo z Bible a navštěvovaly se ranní mše, ale samozřejmě se můžeme zaměřit i na jinou duchovní práci, třeba meditace a rituály. Celý advent je vlastně příprava na Vánoce, proto je dobré, ve smyslu jak vně, tak uvnitř, uklidit si i byt, domek, zahradu a vše nazdobit. Peče se cukroví a vánočky a jiné dobroty, které se však smí jíst až s příchodem Štědrého večera. Pro křesťany je advent sice postní a duchovní čas, ale i tak je to radostné čekání na symbolický příchod Ježíše Krista, který se narodí během Štědrovečerní noci. Barva adventu je fialová, neboť tuto barvu mají křesťané spojenou s čekáním na Spasitele. Advent však má mnohem starší pohanskou tradici, lidé čekali na příchod světla, na zimní slunovrat, který je tento rok 21. prosince. Ježíš Kristus je symbol světla, symbol Slunce, které se obrodí, je to jangový mužský bůh. Nebo jeden z mnoha původních jangových bohů, kteří se zde vyskytovali dávno před příchodem křesťanství.
Adventní věnec symbolizuje věčný cyklus života, střídání světla a tmy, života a smrti, léta a zimy. Důležité je zapalovat jej proti směru hodinových ručiček. Pochází z pohanských rituálů uctívání boha Slunce, takže kruh, kolo, také smybolizuje jangového boha. Nastala temná část roku, noci jsou dlouhé a světla málo, lidé dříve zapalovali svíce a ohně, aby se ve tmě utěšili a připomněli si, že se světlo znovu vrátí. Možná se do té doby pomalu vracíme… no nic… První adventní kalendář prý vznikl pro děti a byl denní. Nedočkavé děti se ptaly, za jak dlouho budou Vánoce, a tak jim tatínek dal na každý den jednu svíčku, aby si to uměly představit. Něco jako náš adventní kalendář s čokoládkami. Dnes máme 4 svíce, každá symbolizuje jednu adventní sváteční neděli. Uprostřed byla ještě jedna svíčka, bílá, která symbolizovala Ježíše Krista nebo příchod Ježíše Krista a zapalovala se vždy o Vánocích, až po narození Ježíška. Čtyři adventní svíčky mají být správně fialové, je to barva radostného čekání na Krista a stejnou barvu mají při adventních mších roucha kněžích. Někdy se třetí svíčka na Stříbrnou neděli se jménem Přátelství dávala růžová. První adventní fialová svíčka na Železnou neděli se jmenuje Naděje a symbolizuje naději, že světlo znovu přijde. Na Bronzovou adventní neděli se zapaluje fialová svíčka se jménem Mír, která ukazuje, že Spasitel přinese Mír všem lidem na zemi. Proto se o adventu mají konat milosrdné skutky a obdarovávat chudé a všelijak jinak pomáhat. Při zapálených svících se dříve rozjímalo a předčítala se evangelia. Můžete také meditovat a přemýšlet o svém životě a o tom, co pro vás znamená slovo Mír. K adventu se nehodí hádky, naopak by si měli lidé vycházet vstříc. V obchodech se prodávají adventní věnce s různými barvami svíček, které symbolizují Vánoce – nejčastěji jsou to svíčky zlaté a stříbrné. Bílou nic nezkazíme, ta všeobecně v magii a rituálech nahrazuje jakoukoli jinou barvu. Podle 3. adventní svíčky mohou mít všechny též růžovou barvu, protože ta, jako barva lásky, je vedle fialové též barvou Adventu. Oblíbená kombinace jsou červené svíčky spolu se zeleným jehličím, to jsou americké barvy Vánoc, zřejmě podle postavy Santa Clause z reklamy na Coca-colu. Tato postava nese i prvky evropského Mikuláše, jehož roucho bylo bílo-červené, a severského šamana, který popíjel odvary z muchomůrky červené, dostával se do extáze, měl vize a bujně močil do úst svých nahých asistentek. Jo, jo, bylo to všechno dříve o hodně víc sexuální, než je tomu dnes. Podle muchomůrky červené měl rozverný a nonstop stále zhvízdaný severský šaman červeno-bílý obleček.
A protože je právě nyní přímo otřesně dobrá doba na rituály na všechno možné, pokud budete chtít na cokoliv vykonat svižný rituál, ozvěte se mi na raven.argoni@seznam.cz – dopředu ale říkám, že se nedá, ani rituálně, vracet čas.