Je to asi nejčastější otázka, kterou jsem od svých klientů, zákazníků, čtenářů, návštěvníků, kamarádů, přátel, známých a svým způsobem i spolubojovníků slyšel – jak se to dá změnit? Vyjděme ze základní premisy, že člověka lze definovat nejenom jako dvounohého savce, ale i jako od přírody agresivního tvora, který se rodí s vrozenou touhou někoho nebo něco ovládat. Jak se kdo s tímto „darem“ vypořádá, záleží na jeho charakteru, který je většinou vrozený a během života se nemění a na jeho inteligenci, empatii a schopnosti přizpůsobit se životu ve společnosti či v menším, ale přece jenom kolektivu. Veškerá filosofie, psychologie (koneckonců i psychiatrie) a iracionální projevy uměleckého charakteru se odvíjejí od této mojí základní definice člověka. Na nic lepšího asi nepřijdete.
Na počátku bylo Slovo a jak se praví v bibli, to slovo bylo u Boha a to Slovo bylo Bůh. Nechci to nějak zeširoka okecávat, protože na to nemáme čas, ani peníze, vezměte prostě jako fakt, že celý náš obraz o světě, v němž existujeme a žijeme, je složený ze slov. Pokud pro něco nemáme Slovo nebo vhodný, výstižný výraz, tak to pro nás neexistuje. Je to pro nás neviditelné. Často jsem slyšel tvrzení, že nejdůležitější informace jsou informace vizuální, stačí jeden obrázek, jedna fotografie, záblesk viditelné reality a může to mít pro nás stejnou výpovědní hodnotu, jako článek v novinách. No, není to tak zcela pravda, protože pomocí slov se dá vysvětlit, že to, co vidíte, je ve skutečnosti něco naprosto jiného. Obdivujete fotku krásné slečny? No jo, ale ona to není žádná slečna, ale transvestit jak malovaný. Ale jak byste to asi zjistili jen pomocí fotky, kdyby neexistovala slova a neznali byste jejich význam? Jak byste beze slov věděli, kdo komu a kolik dluží a jak se budou splácet úroky za rostoucí státní dluh – a komu? Jak byste pomocí pantomimy a beze slov vysvětlili svým obchodním partnerům, že se bude zvyšovat zpětná úroková sazba při zachování reciprocity s cenou zlata?
Je dobré si uvědomit, že i veškeré naše „pohledy do budoucnosti“ jsou obléknuté do slov, čili nejde ani tak o vizuální vjem schopného vizionáře, ale o použitá slova. Plánujeme budoucnost – a pokud své plány budeme sledovat pozorněji, zjistíme, že jsou ušité a někdy jen takříkajíc slátané ze slov. Často, bohužel i z nesmyslných slov, postrádajících jakéhokoliv významu. Pokud tedy chceme dojít k jakémukoliv kloudnému výsledku například při řízení firmy nebo regulaci jakéhokoliv provozu nebo při práci, obecně zvané logistika, je dobré prokonzultovat své nápady s člověkem, který rozumí práci se slovy. Pozor, nemusí to být odborník na obchodní strategii nebo na public relation, popřípadě na reklamu a obchodní taktiku, ale měl by rozumět práci se slovy, popřípadě práci s osudem a se slovy.