Slovo cirkus má (nejenom v naší mateřštině) více významů. Kruh, kolo, začarovaný kruh, nepořádek, bordel, nepřehledný stav věcí či událostí a samozřejmě také cirkus jako velký stan, kde se v kruhové aréně potýkají ekvilibristé s fyzikálními zákony a krotitelé zvěře se svými, občas svéhlavými svěřenci. Krotitelé duchů v cirkusech nevystupují, je zajímavé, že cirkusáci sami nemají žádný obzvláštní vztah k esoterice, ke kartám a k astrologii a když jim chcete s přispěním vlastních duchovních sil jakkoliv pomoci, tak na vás většinou nereagují. Jste pro ně chrapoun, člověk, co nebydlí v marintgotce a nepatří k cirkusu, čili stojíte na opačné straně barikády.
V dalším videjku je rozhovor s otcem Hynka Navrátila juniora, v současné době je hlavním generálním ředitelem či principálem nebo jak to nazveme, cirkusu Humberto (alespoň podle mých informací) Hynek Navrátil jr (Džejár Humberto).
Je zajímavý laxní přístup státu k cirkusům, speciálně k cirkusu Humberto, přestože právě v tomto případě jde téměř o kulturní památku. Cirkus Humberto vznikl v roce 1951 pod hlavičkou státního podniku Československé cirkusy přejmenováním cirkusu bratrů Navrátilových na Cirkus Humberto podle slavného románu spisovatele Eduarda Basse. Od roku 1993 je Cirkus Humberto majetkem rodiny Navrátilových. To říkám hlavně proto, že mnoho lidí si myslí, že nejdříve byl Cirkus Humberto, ve kterém nějakou dobu žil a psal spisovatel Eduard Bass a právě o tomto cirkuse je řeč v jeho slavném románu. Někdy je všechno, právě proto, aby to vypadalo zajímavě, úplně naopak.
Občas se stává, že naši práci dávají lidé do souvislosti s provozováním cirkusů nebo kolotočů, ale není tomu tak. To jsou všechno branže, které se astrologii a kartářství houževnatě brání.
Jak jsme si již naznačili, jsou oblasti života, kam princip cirkusu proniknout nesmí, což je například řízení letového provozu, jak jsme se o tom již zmiňovali v minulých příspěvcích. Berme to tak, že „cirkus“ v dnešní době symbolizuje hravost a umění, popřípadě výcvik k téměř nadlidským výkonům, i když je pravda, že otužování, veganství, popřípadě nahé půlmaratóny v zasněžené krajině asi do cirkusových disciplín nikdy patřit nebudou.
Co všechno se změnilo od naší poslední návštěvy Sri Lanky a Dubaje? Samozřejmě z čistě magického hlediska.
Tak to bylo pár zajímavostí o našem nejslavnějším cirkusu Humberto, podle mého názoru by byla škoda, kdyby měl najednou zmizet jen proto, že máme ve vládě psychopaty a lidi, které nezajímá nic jiného, než nákup bytů v Praze a pozemků pro svou vlastní rodinu.