10. července 1973 Olga Hepnarová vjela na protest proti nespravedlivé společnosti nákladním autem na tramvajovou zastávku plnou lidí. Osm mrtvých, 17 raněných.
24. února 2015 Zdeněk Kovář vstoupil s nabitou pistolí a revolverem do restaurace, kde zastřelil 8 hostů a jednoho zranil.
V noci z 27. na 28. února 1967 začal řádit Josef Svoboda, který sekerou umlátil své čtyři syny, potom odjel do sousední vesnice, kde zabil další tři lidi.
10. prosince 2019 Ctirad Vitásek začal střílet po pacientech v čekárně ve Fakultní nemocnici v Ostravě. Z místa činu odjel autem do nedaleké obce Děhylov, kde po příletu policejního vrtulníku spáchal sebevraždu.
5. února 1913 František Husák kvůli dluhům otrávil svítiplynem svou manželku, sebe a svých 5 dětí.
3. července 1983 Karel Charva, český imigrant, zaútočil na základní školu v německém Eppsteinu, kde zastřelil 3 žáky, jednoho učitele a neozbrojeného policistu, který měl právě přednášku o bezpečnosti v dopravě.
17. února 2013 Antonín Blažek vědomě způsobil výbuch plynu v panelákovém domě, při kterém přišlo o život 5 lidí.
V noci z 9. na 10. dubna 1926 Franz Sandtner sekerou a kladivem napadl rodinu bývalého zaměstnavatele. Výsledkem bylo pět mrtvých a jeden zraněný.
V březnu 1988 Jiří Zouhar zastřelil brokovnicí nápadníka své milenky, potom zavraždil svou milenku, její matku a dvě dcery, načež spáchal sebevraždu.
V noci na 13. března 1962 Rudolf Polák ml. zastřelil svou tetu a její tři děti. Další tři členové rodiny byli postřeleni.
1. června 1980 Lubomír Bugár, voják ze Slovenska, služebním samopalem zastřelil obsluhu motorestu Kadrnožka a při policejním pronásledování se zastřelil.
29. dubna 1989 (tady je zajímavé i to datum) Jiří Popelka se svým kamarádem zastřelil své rodiče, babičku a mladší sestru. Důvodem byl plánovaný útěk do Západního Německa, k čemuž chtěl použít auto svého otce (kdyby to ještě sedm měsíců vydrželi, ale to je asi ten osud…).
V noci na 8. března (Den žen) Raif Kačar zabil svou expřítelkyni, její rodiče a nového nápadníka. Poté spáchal sebevraždu.
2. září 2011 Romana Zienertová zavraždila své děti při pokusu o rozšířenou sebevraždu. V pokusu zabít i sebe jí zabránila policejní hlídka.
22. května 2013 Kevin Dahlgren, občan Spojených Států, zavraždil čtyři členy rodiny, u které bydlel.
11. března 2021 se před ministerstvem zdravotnictví zastřelil padesátilený muž. Policie s ohledem na jeho rodinu odmítá uveřejnit mužovo jméno. Policie se ohradila proti dezinformacím šířících se na sociálních sítích, že to bylo kvůli smrti manželky, které – navzdory jeho snahám – nebyl podán lék ivermektin. Muž ale nebyl ženatý.
Server iROZHLAS.cz již v pondělí oslovil ministerstvo zdravotnictví s žádostí, aby se vyjádřilo k dezinformačním příspěvkům na sociálních sítích v souvislostí s úmrtím muže. Resort ale odmítl věc komentovat. „Uvedenou záležitost šetří Policie ČR, obraťte se prosím na ni. Vaše otázky nejsou v kompetenci Ministerstva zdravotnictví,” uvedla mluvčí Barbora Peterová.
K tragické události došlo minulý čtvrtek. Kriminalisté nejdříve okolo osmé hodiny večer informovali, že u budovy ministerstva zdravotnictví bylo nalezeno mrtvé tělo. Poté upřesnili, že si muž vzal život sám.
„Provedeným šetřením kriminalisté zjistili, že muž spáchal sebevraždu zastřelením a na místě vyloučili cizí zavinění,” uvedla policie na twitteru.
Záchranná služba posléze pro server iDnes.cz uvedla, že muži bylo padesát let. „Na místo jsme vyslali záchrannou službu a inspektora. Nalezli jsme muže se střelným poraněním, které bohužel nebylo slučitelné se životem,“ dodala mluvčí záchranné služby Jana Poštová.
Padesátiletý muž se před budovou ministerstva na Palackého náměstí zastřelil ve čtvrtek večer. O motivech sebevraždy se spekuluje v některých médiích i na sociálních sítích.
„Důrazně se ohrazujeme proti šíření nepravdivé informace, že muž spáchal sebevraždu z důvodu úmrtí jeho manželky na nemoc covid-19, které i přes jeho snahu nebyl podán lék ivermektin,” popřela jednu ze spekulací policejní mluvčí.
Vyšetřování případu podle ní spolehlivě prokázalo, že se tato informace nezakládá na pravdě. „Naše vyjádření potvrzuje i fakt, že muž nebyl ženatý,” dodala Kropáčová.
Právo v sobotu informovalo, že muž nezanechal na místě žádný dopis na rozloučenou, který by objasnil motiv jeho jednání. Podle zjištění redakce muž ve čtvrtek krátce po devatenácté hodině vystoupil z tramvaje na zastávce Palackého náměstí v centru Prahy a rovnou zamířil ke vchodu blízko stojící budovy ministerstva, kde dokonal svůj čin.
Podle psychologů je evidentní, že muž chtěl ze světa odejít veřejně. Důvody ale mohly být různé. „Třeba tam mohl mít nějakou přítelkyni, kterou byl odmítán. Nebo mohl mít konflikt s některým ze zaměstnanců,“ uvedl psycholog Karel Humhal.
„Teď je ministerstvo zdravotnictví jednou z nejvytíženějších institucí. A udělat a spáchat to tam, vzkazuje nám, že chce, aby se o tom co nejvíce mluvilo,“ myslí si psycholog Tomáš Morávek.
Dopis na rozloučenou se na místě nenašel. Policie případ s největší pravděpodobností odloží.
„Je to obvykle vyústění velice složitých psychických pochodů, které probíhají v hlavě sebevraha,“ vysvětlil psycholog Karel Humhal.
Zabil se muž kvůli pandemii?
Někteří lidé spojují sebevraždu s koronavirovou pandemií, jiní muže označují za dalšího Jana Palacha. Policie případ nechce podrobněji komentovat. „S ohledem na všechny pozůstalé a rodinné příslušníky se k těmto událostem nikdy nevyjadřujeme a nebudeme tedy poskytovat žádné bližší informace,“ sdělila policejní mluvčí Eva Kropáčová.
Muž měl na Palackého náměstí přijet městskou hromadnou dopravou. Došel až před úřad a tam se střelil přímo do hlavy. Dopis na rozloučenou na místě nenechal. Je ale možné, že ho kriminalisté najdou při domovních prohlídkách. Případ nadále vyšetřují.
Tak to je opravdu záhada jak prase, policie tvrdí, že jména vrahů a sebevrahů nezveřejňuje, aby náhodou někoho dalšího neinspirovali, no, výše vidíme, že policie kecá, až se jí od huby práší. Takže tady máme muže beze jména a bez manželky, asi i bez rodiny, ale s ohledem na rodinu se nesmí jeho jméno a totožnost zveřejnit. Osobně si myslím, že tohle jednání, myslím tím policii, je jedním z počátečních projevů delšího nošení roušek, což se zákonitě projevuje nedokrveností mozku a nejdříve mírnými, později těžšími projevy choromyslnosti. Chápal bych podobnou zdrženlivost, kdyby pána, jako známého otužilce, vytáhli z Bečvy, ale takhle to nějak neberu, inu uvidíme, co se z toho ještě vyklube, možná nějaké další ptačí, holubí nebo čapí hnízdo. Jinak pan poslanec Volný – co k tomu dodat? Super!
„Pan profesor Ventruba byl úžasný člověk a jeho odchod mě velmi mrzí. Byl důsledný v dodržování vládních opatření, stejně jako všichni ostatní poslanci, kteří onemocněli covidem,“ řekl CNN Prima NEWS Volný s tím, že „nehodlá opakovat chyby kolegů ze sněmovny“. Vládní nařízení nosit roušky totiž považuje za chybné.