Jedna z mimořádně zajímavých tarotových karet se jmenuje Kolo štěstí. Lidé si obvykle představují Kolo štěstí jako Štěstěnu nebo prostě štěstí, kliku, šťastnou náhodu, událost, shodu okolností nebo prostě cokoliv, co jim nahraje na smeč. Ale není to tak jednoduché, protože Štěstí nebo princip štěstí je hlavně náhoda, něco, co se nedá odhadnout dopředu. S principem náhody a štěstí si pohrávají loterie a lidé, kteří do loterie nebo do loterií sází. A často jsou to peníze, že si člověk mimoděk začne klepat na čelo. Kdyby se ty samé peníze použily jako investice, třeba do podnikání nebo do jakékoliv činnosti, která se dá označit jako podnikatelský nápad nebo něco podobného, tak už bychom dávno před sebou neměli člověka, hazardéra, gamblera, nešťastníka, který prosázel jmění, ale zkušeného businessmana.
Co je na tomto článku divného? Když to řeknu zjednodušeně, je to něco, co se stává poměrně často a s čím jsem se během své bohaté praxe životního poradce, kartáře a vykladače horoskopů setkal již mnohokrát. Přišel nešťastný pán a hořekoval, celý život sázím sportku, pořád dokola ta samá čísla, ale před měsícem jsem musel do nemocnice na operaci a moje čísla konečně vyšla. Mohl jsem vyhrát první, ale stará se na to vykašlala a i když jsem ji o to žádal, tak sportku nepodala. To je na zabití.

Snažil jsem se tenkrát nešťastníkovi vysvětlit, že kdyby jeho stará nezapomněla tiket podat, tak by opět nic nevyhrál. Je zajímavé, že člověk, který se často projevuje jako racionální tvor, hrubě odmítající jakékoliv „vhledy“ do budoucnosti, předpovědi, karty a samozřejmě i astrologii, najednou ví, že kdyby čísla, která sází pořád dokola, opět vsadil, že by konečně vyhrál? Jak to může vědět? Podle výsledku se nedá nic odhadovat, protože onen výsledek (čísla byla tažena), byl součástí celé řady až hromady náhod, do nichž spadá i skutečnost, že tato čísla pán ani jeho žena nevsadili.
Ve hře je totiž analogie a synchronicita, čili podobnost jevů, které nečekaně, čili náhodně nastávají a souběžnost náhod, která není kauzální, neboli příčinná. Jinými slovy, mohu například tím, že si dnes vezmu modrou kravatu, ovlivnit pravděpodobnost výhry svého strýce, který nedávno potají vstoupil do ODS.
Takže ještě jednou – pokud sázíte stále dokola ta samá čísla, může se stát – a stává se to poměrně často, že jsou tažena právě ve chvíli, kdy je zapomenete vsadit. Tím ale není řečeno, že by byla tažena, kdybyste je vsadili. Osud vám v podstatě celou dobu dává najevo, že jste lúzr a to buď tím, že nic nevyhrajete nebo i tím, že vyhrají čísla, která právě nevsadíte. Pomocí analogie a synchronicity se dělají rituály, při nichž se často vzývá skutečnost (i když je to také nedokazatelná hovadina, ale my tomu věříme), že podobné přitahuje podobné.
Nicméně skoro všechno v našich životech je ukázková souhra různých náhod, vedoucích ke ztrátám, popřípadě výhrám, což samozřejmě souvisí i s aktuálně a akutně řešenými otázkami kolem „pandemie“, kovidu a interpretací postupující „nákazy“, vakcinací a pokusy o léčení neléčitelných mutací chřipky.