Buď si můžeme říct, že všechno je stejný, ale bude to jinak nebo si řekneme, že všechno je jinak, ale bude to stejný. Přírodní věštci se snažili vyčíst stopy budoucnosti přímo z přírody, sledovali odlety a přílety ptáků, dávali pozor, o čem ptáci mezi sebou švitoří, protože přece jenom pták má ze všech zvířat asi největší a nejlepší rozhled. V zásadě se dá věštecká činnost jasnovidců rozdělit na mantiku a divinaci. Mantika používá uměle vyrobené pomůcky jako jsou třeba křišťálové koule, do nichž se tiše zírá, karty, které se míchají, rozkládají a vykládají, runy, které se rozhazují stejně jako hrací kostky, kyvadélka, kterými se kýve (co jiného by se s nimi taky dalo dělat?), zatímco divinace je založená na sledování přírodních jevů, chování zvířat, počasí a dalších jevů, které žádný věštec nemusí vlastní silou uvádět do pohybu.
V dnešní době jsou nejvíce žádanými věšteckými obory astrologie a výklad karet. Všechno ale prochází různými změnami a někdy jsou tyto změny bohužel přímo likvidační. Občas mám takové neblahé tušení, že něčím takovým prochází právě astrologie, protože když budete sledovat a hodnotit astrologické předpovědi, tak se vás téměř s jistotou zmocní dojem, že to, co platilo kdysi, už dnes neplatí. Člověk, jehož osud by měl být podle horoskopu zatížený katastrofickými nebo katastrofálními T-kvadraturami a dechberoucími opozicemi se má dobře, žije si jak prase v žitě a všechno se mu daří, zatímco hojností vzorných trigonů obdařený jedinec, je naprosto zoufalý, protože ho právě vyhodili z práce, odmítli mu dát jakoukoliv podporu a ještě na něho uvalili exekuci, protože za něj firma už dva roky neplatí zdravotní pojištění.
V bibli jsou to právě astrologové, kteří pomocí hvězdných znamení najdou Ježíška, který se právě narodil, v této části bible se proti astrologii nic nepíše, ale když se posuneme do středověku, tak už se v bibli nabádá, že máme každého, kdo se astrologií vážně zabývá hodit do ohně. Proč ten náhlý obrat?
Když se pantáta Noe chystal na velkou potopu, tak disponoval jakýmsi přímým napojením na pánaboha, což byl i jeho zdroj, který mu dal jasně najevo, že vody stoupnou a bude docela mazané vybudovat archu, jakýsi plovoucí kravín, kde se budou moct zachránit všichni, kdo projdou výběrovým řízením. Noe potom začal stavět archu na kopci a lidi, kteří jej sledovali se mohli posrat smíchy, ale nikde v bibli se nepraví, že by před potopou varovali věštci, mágové, popřípadě astrologové. Proč asi? Bible má k astrologii svůj specifický postoj –
Následující dva citáty shrnují biblický přístup k praktikování astrologie a čarodějnictví:
Dome izraelský, slyšte slovo, které proti vám promluvil Hospodin: „Neučte se cestě pronárodů a neděste se nebeských znamení, i když se jich děsí pronárody. To, čím se řídí národy, je pouhý přelud, dřevo poražené v lese, výrobek přitesaný řemeslnou rukou. Jer 10 (1 – 3)
Postav se tu se svým zaklínáním, se spoustou svých kouzel, jimiž se od mládí zaměstnáváš! Snad budeš mít úspěch, snad naženeš strachu. Zmalátnělas přes svá velká rozhodnutí. Jen ať se postaví a zachrání tě ti, kdo pozorují nebesa, kdo zírají na hvězdy, kdo při novoluní uvádějí ve známost, co by tě mohlo potkat. Hle, jsou jako sláma, spálí je oheň. Ti nevysvobodí z moci plamene ani vlastní život. Nezbude ani žhavé uhlí pro ohřátí ani oheň, u něhož by bylo možno sedět. Tak dopadnou ti, jimiž se zaměstnáváš, s nimiž obchoduješ už od svého mládí. Každý z nich na svých cestách zbloudí, nespatří tě nikdo. Iz 47(12 – 15)
Kolem nás se odehrává spousta věcí, které může kdokoli chápat jako „poselství“ nebo „znamení“. Jenomže každý to chápe naprosto jinak. Zajímavá je historka o založení Říma. Byli dva bratři Romulus a Remus, kteří se rozhodli, že založí město, ale nemohli se dohodnout, jestli se to město bude jmenovat podle Romula nebo podle Rema. Jejich spor měla rozsoudit ptačí věštba, neboli ptakopravectví. Tak se dohodli. Znamení se nejdříve ukázalo Removi, který spatřil šest supů. Vzápětí se ale Romulovi zjevilo dvanáct supů. Bratři se začali hádat, jestli je významnější počet supů, kteří se zjevili nebo čas, kdy se zjevili. Následně se bratři pustili do rvačky a podle mé vlastní verze zvítězil Remus, který zabil Romula a na jeho počest pojmenoval město Roma – Řím. No, takhle nějak si to alespoň představuji.
Je zajímavé, téměř až pozoruhodné, že ne vždy se astrologii dařilo držet se mezi nejdůležitějšími věšteckými disciplínami, například ve starém Římě byla astrologie spíše takovou popelkou, lidé, kteří chtěli něco vědět o své budoucnosti trpělivě čekali i několik dní, až na ně přijde řada v Delfské věštírně. Do budoucnosti se nahlíželo pod dohledem boha Apollóna, boha Slunce, hudby, umění a proroctví.
Já sám mám k astrologii takový spíše opatrný vztah, raději všechno kontroluji dvakrát a porovnávám s výkladem tarotových karet. Zajímavá oblast určitého druhu věštectví je umění, ať už je to literární umění, malba, kresba, poezie, fotografie, hudba či extatický zpěv. Pomocí umění se dá vyjádřit prakticky vše. I to, co se pomocí slov dá vyjádřit jen obtížně nebo vůbec.