Popřípadě by se to mohlo jmenovat, Meditujeme během cvičení, to znamená, že cvičení a meditace se na určitou dobu ocitnou v jakémsi volném souběhu. Proč je důležité tuto techniku cvičit? Vede ke zbystření mozkových funkcí a celkové práce mozku. To je ta srandovní hmota, kterou má většina lidí v hlavě, pokud tam nemají díky čtení oficiálních zpráv naprosto duto nebo nasráno.
Zopakujme si definici rituálu – je to schopnost nebo umění přitáhnout pozornost širokého potenciálního publika ke svému přání, které se má splnit. Doufám, že je to řečeno dost jednoduše na to, aby to mohl pochopit každý, kdo se o rituály zajímá, popřípadě by se sám chtěl naučit rituály vykonávat, neboli realizovat. Je zajímavé, že tvůrci animovaného filmu se často zabývali otázkou (protože každý animovaný film je svým způsobem rituál, animace je rituál, animovat, znamená konat rituál), co je důležitější na začátku tvorby, neboli natáčení trikového filmu, jestli „nápad“, „námět“ nebo prvotní myšlenka, o čem by to mělo být a jak by to mělo vypadat, nebo je důležitá pouze animace jako taková, čili začátek tvůrčího procesu, kdy se pustíme do práce, aniž bychom ještě tušili, jak to bude vypadat a jak to všechno dopadne.
Většina rituálů je takzvaných „ohňových“, oheň znamená velkou změnu, transformaci. Říká se, že u rituálů jsou nutné všechny čtyři živly, voda, země, vzduch a oheň a je dobré si stále uvědomovat, že voda (H dvě O), vzduch (O dvě, N dvě) a země (Al, Si O dvě), zjednodušeně řečeno, jsou chemické prvky nebo sloučeniny, atomy a molekuly, zatímco oheň je proces – okysličování, slučování, ztráta valenčních elektronů.
V psychologii, zvláště potom v esoterní filosofii symbolizuje oheň nápad, základní ideu, jiskru (z níž může „vyrůst“ velký oheň, přímo požár). Potom se ovšem znovu objevuje základní otázka, jestli může být oheň jako nápad v procesu tvorby první nebo se musí nejdříve vyskytnout impulz, který oheň způsobí. V praxi to probíhá tak, že tvůrci animovaného filmu dostanou nápad, který je většinou ispirován různými pokusy o animaci, když je tento nápad „schválen“ produkcí, pustí se do výroby animovaného filmu a právě díky animaci se vynoří další a další nápady, které se začnou během tvorby filmu uplatňovat. Nedá se proto říct, že na začátku animovaného filmu stojí nápad jako takový, námět nebo nějaká základní myšlenka, většinou to probíhá všechno v ostrém sledu za sebou nebo najednou. Zapálíte oheň a dokud neshoří, nevíte jakým způsobem bude oxidace probíhat.
V následujícím videu je zakletá docela zajímavá story, protože často se stane, že tvůrce má něco, co v něm budí dojem dokonalého nápadu, který se musí zrealizovat – a bude velká sláva. Můj dlouholetý kamarád Slávek Boura napsal a později převedl do muzikálové podoby námět, povídku a knihu Naháči. Byli jsme na premiéře muzikálu Naháči, která byla naprosto dokonalá.
Potom se ale stalo, že několik sveřepých, cílených útoků proti Slávkovi celý jeho projekt s Naháči strhlo do hlubin zapomnění a projekt oficiálně skončil fiaskem. Slávek se přesto nevzdal a hned začal plánovat znovuuvedení Naháčů, tentokrát v trochu jiných kostýmech, ale jak je vidět, základem všeho je nevzdávat se. Ukázka z kostýmových zkoušek, kdy jsme se k Naháčům připojili i my –
Všimněte si v následujícím videjku brilantního řečnického a moderátorského projevu obou aktérů, tedy Monicy i Slávka. Vždycky Monice říkám, jediná reakce na to, když jsi fakt dobrá, je, že všichni kolem mlčí jak zařezaní, popřípadě dělají, že zrovna čuměli někam jinam a k tomu dostaneš na facebooku nebo na instáči dva nebo tři lajky. Suma sumárum to znamená, že jsi skutečně dobrá.